Avar István

Budapest, Dagály utca 4.

 

Korának egyik jelentős színésze.

 

 

Bővebben:
Született Egercsehiben, 1931. március 20-án.

Bányászcsaládból származott, nagyapja és édesapja is bányászok voltak. Édesapja a Dorogi Szénbányáknál vállalt munkát, így családostól Dorogra költöztek. A háború borzalmait is ott élték át, édesapját behívták munkaszolgálatra, így ő lépett elő családfenntartónak.

A második világháború után négy évig bányászként dolgozott szülőfalujában. Kezdetben pap akart lenni, de rokonai és barátai biztatására 1949-ben beiratkozott a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, gyakornoki két évét a Nemzeti Színházban töltötte. 1954-ben szerzett diplomát, s hamarosan leszerződött a Pécsi Nemzeti Színházhoz (eleinte Ginsberger István néven). Itt prózákban, tragédiákban és vígjátékokban játszott.

1958-ban Major Tamás hívja a Nemzeti Színházba, 1959-ben pedig a Petőfi Színházba csábítják. Azonban még Pécsett maradt, félt, hogy nem kap jelentős szerepeket a fővárosban.

1960-ban Ádám Ottó hívására a Madách Színházhoz szerződik, melynek hat évig tagja. 1966 és 1985 a Nemzeti Színház, majd 1985-től 1993-as nyugdíjazásáig ismét a Madách Színház társulataiban játszik, ezt követően pedig a Pesti Magyar Színház előadásaiban lépett fel.

A Színház- és Filmművészeti Főiskola színpadi beszédtanára, 1987 és 1988 között egyetemi tanár, 1988-tól 1991-ig tanszékvezető volt. 2001-ben Sinkovits Imre halála után a Nemzet Színészei közé választották.

Utoljára 2012-ben a Pesti Színházban vendégként, Molnár Ferenc: Egy, kettő, három című darabjában lépett színre.

Romló egészségi állapota nem engedhette meg, hogy visszatérjen a színpadra. Korábban kétszer volt szívrohama, kapott gyomorvérzést, átesett szív- és gyomorműtéten is.

2014. szeptember 13-án családja körében hunyt el. Végakarata szerint búcsúztatása szűk családi körben történt.

1973–1990 között pártonkívüli országgyűlési képviselőként, a parlament kulturális bizottságának tagjaként is tevékenykedett. A Kádár-korszak parlamenti szokásaitól eltérő módon országgyűlési képviselőként már akkor is valami ellen szavazott, amikor az összes országgyűlési képviselő még egységesen foglalt állást valamely előterjesztés mellett.

1959-ben kötött házasságot Gyapay Yvette színésznővel, akivel haláláig házasságban élt. Egyetlen gyermekük, István, aki nem követte pályáján, 1962-ben született. Két unokája Dániel és Ádám.